Pamuklu İç Çamaşırı Nasıl Anlaşılır?

Pamuklu İç Çamaşırı Nasıl Anlaşılır

Pamuklu İç Çamaşırı Nasıl Anlaşılır?

Pamuk lifinin özellikleri; Doğal elyaf olan pamuk bitkisinin doğal beyaz tohumundan elde edilmektedir. Üretim sonucu elde edilen pamuk iplikleri kolayca ağartılması için boyama sonrası ileri işlemler yapılabilmektedir. Pamuk son derece yırtılmaya karşı dayanıklı bir tekstil ürünüdür. Bu sebeple pamuklu iç çamaşırları, tekstil ürünleri içinde en fazla tercih edilen hammaddelerdendir.

Pamuklu iç çamaşırı ürünleri nasıl yıkanır?

Pamuk kumaşlı iç çamaşırlarınızı 60 ° C’ye kadar sıcak sularda yıkanabilmektedir. Ancak ürünün üzerinde bulunan yıkama talimatlarına riayet edilmesi gerekmektedir.

Pamuklu iç çamaşırı özellikleri

  • Pamuk çok yaygın olarak kullanılan bitkisel ürünlerden elde edilen doğal bir elyaftır. Ve bu elyaf pamuk bitkinin kozasından elde edilmektedir. Kimyasal olarak pamuğun elyafı, içinde pamuk mumu ve aynı zamanda az miktarda pamuk yağı barındıran saf selülozdan oluşmaktadır. Selüloz: doğada bitkiler tarafından sentez yoluyla oluşturulan tamamen organik olan bir maddedir.
  • Pamuklu kumaşın havayı içine hapsetmesi, iç çamaşırına yalıtım özelliği verir. Pamuk bitkisinin hapsettiği hava miktarı yünün hapsettiğinden daha fazla olmamakla birlikte tutuculuğu da orta seviyelerdedir. Az esnek, dayanıklı ve güçlü kumaş çeşididir.
  • Pamuğu diğer kumaşlardan ayıran özellikleri; emiciliği, ıslaklığa dayanıklığı, yumuşaklığı ve dayanıklı kumaş olmasınıdır. Bu sebele pamuk kumaşlar yün kumaşlara oranla daha fazla nem çekebilmektedir. Bu sayede terlediğinizde oluşan nemin buharlaşmasını sağlar ve sıcak havalarda iç çamaşırlarınızı çok daha rahat giyebilmenize olanak sağlar. Bu nedenle pamuk kumaşlar daha çok iç çamaşırı ürünlerinde, bebek ve hamile anne giysilerinde sıkça kullanılmaktadır.
  • Pamuk kumaş, yüksek sıcaklıkta yıkamaya ve yıkama sonrası kurutmak için sıkılmaya müsait kumaş türüdür. Asılarak kurutulabilmektedir. Pamuk kumaşları nemliyken ütülediğinizde daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
  • Pamuk kumaşlar ile sentetik karıştırıldığında iç çamaşırları daha az buruşur ve çok daha kolay ütülenir. Yıkama sonrası pamuklu iç çamaşırları, sentetik hammedelerden üretilen iç çamaşırlarına nazaran daha geç kurular. Bunun yegane sebebi pamuğun daha fazla suyu emmesidir.

Bu özellikler çerçevesinde satın aldığınız iç çamaşırını suya soktuktan sonra sıktığınızda bol miktarda su çıkıyorsa çamaşırınızın pamuklu olduğuna karar verebilirsiniz.

En çok satan bayan iç giyim modelleri

Hafifeal.com