Sütyen Çeşitleri ve Özellikleri

sütyen çeşitleri ve özellikleri

Sütyen Çeşitleri ve Özellikleri

Destekli sütyen modelleri; Daha çok göğüsleri küçük olan bayanların tercih ettiği destekli sütyenler, tam destekli ya da yarım destekli olarak iki gruba ayrılmaktadır. Tam destekli sütyenler, sütyen kabının hem alt kısmından hem de yan taraflarından push up adı verilen destek ile göğüsleri alttan ve yandan yukarı doğru dik görünmesini sağlar. Destekli sütyenler, dolgulu sütyen ya da push up sütyen olarak da bilinmektedir. Tam destekli sütyenler göğüsleri iki beden büyük gösterebilirken, yarım destekli sütyenler göğüsleri bir beden daha büyük gösterebilir. Destekli sütyenlerde destek olduğundan sıcak havalarda göğüslerinize baskı uygulanır. Bu yüzden teri emen pamuk kumaş içeren sütyenleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Desteksiz (boş kap) sütyen; Normalden büyük ya da küçük olmayan, sarkmamış ve bakımına özen gösterilmiş göğüslere sahip olan bayanların tercih ettikleri sütyen modelleridir. Strandart göğüslere sahip olan bayanlar desteksiz sütyen modellerinin basic, dantelli ya da fonksyionel işlevli olanlarından tercih edebilmektedirler. Boş kap sütyenlerde sütyen kabının içerisinde dolgu olmayacağından göğüsler rahat etmektedir.

Toparlayıcı sütyen; Belirli bir yaştan sonra göğüsleri, normalden daha büyük ve sarkmış bayanların tercih ettiği toplarlayıcı sütyenlerdir. Kadınlar arasında minimizer sütyen ya da küçültücü sütyen olarak da bilinmektedir. İri ve sarkmış göğüsleri toparlayarak daha toplu gösterdiği için toparlayıcı sütyenler göğüslerin bir beden daha küçük ve fit görünmesini sağlamaktadır. Toparlayıcı sütyen modellerinde balenli modelleri tercih etmeniz tavsiye edilmez. İri memeli kadınlar toparlayıcı sütyen satın alırken, iri göğüslerini raahtça taşıyıp sırt ağrısı oluşmaması için kalın askılı modelleri tercih etmelidir. Toparlayıcı sütyenlerin destekli olan modellerini kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Toparlayıcı sütyen satın alırken, mevcut bedeninizi satın almalısınız. Büyük göğüslü bayanlar göğüslerinin daha küçük görünmesi için daha küçük bedenli sütyen kullanma hatasına düşebilmektedirler.

Straplez sütyen; Askıları olmayan straplez kıyafetler ile tercih edilen straplez sütyen modelleri, kullanım şekillerine göre dantelli-basic, destekli-desteksiz ya da balenli-balensiz olarak tüm çeşitleri ile tercih edilebilmektedir. Giyimine özen gösteren her bayanın gardorobunda farklı renkleri ile en az iki adet bulundurulan straplez sütyenler, şeffaf askılı ya da askıları olmadan da kullanılabilir. Normal kıyafetler ile askısız sütyen modelleri kullanımı tavsiye edilmemektedir. Askıları ile sütyen taşımadığından bu sütyen modellerini uzun süreli kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Dekolte sütyen; Göğüs dekolteli ya da sırt dekolteli kıyafetler için özel olarak üretilmiş, askılı ve askısız modelleri bulunan sütyen modelleridir. Göğüs dekoltesinde, göğüs orta kısmı açık, sırt dekoltesinde ya şeffaf olarak ya da straplez olarak kullanılabilmektedir. Özel günler için tarzına önem veren kadınların iç çamaşırları arasında bir kaç tane bulunması gereken sütyen çeşididir. Gündelik kullanıma uygun olmayan dekolte sütyen modellerinin uzun süreli kullanımları tavsiye edilmemektedir.

Emzirme sütyeni; Normal sütyen modelleri giydiğimizde, çocukları emzirmek için sütyenin tamamen çıkarılması gerekmektedir. Doğum sonrası bebeklerimizin ne zaman ve nerde emzirme ihtiyacını bilemediğimizden, lohusalık dönemi ve bebeklerin 2 yaşına kadar emzirme sütyeni modellerini kullanmak çok faydalıdır. Emzirme esnasında sütyen kopçasından çıkarılarak emzirilecek memenin üzerindeki sütyen kabı aşağı açılır ve bebeğinizi rahatça emzirebilirsiniz. Doğumdan sonra meme uçlarınız hassas olacağı için özellikle lohusa sütyeni olarak da bilinen bu modelleri satın alırken kalitesine dikkat etmelisiniz. Kanserojen madde içermeyen ve azo (kumaş boyası) testinden geçmiş kaliteli markaların ürettiği emzirme sütyeni modellerini tercih etmelisiniz. Ayrıca lohusalık döneminde pamuklu ürünleri kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Protez sütyen; Bir ya da her iki göğsü de operasyon ile alınan bayanların kullandığı protez memeyi rahatça taşıyabilme işlevini görür. Normal sütyenlere benzemektedir. Kalın askıları sayesinde protez memeyi rahatlıkla taşıyabilmektedir. Protez meme kabı ile farklı kap seçenekleri ile satılabilmektedir.

Dikişsiz sütyen; Lazer teknolojisi ile üretilmiş dikişsiz sütyenler, ince kumaştan kıyafetlerinizin altından sütyeninizin şeklinin belli olmamasını sağlar. Ayrıca kalın dikişlerin göğüslerinizi zamanla yıpratmasını ortadan kaldırır. T-shirtlerizle ve ince bluzlarınızla rahatça kullanabilirsiniz.

Sporcu sütyeni; Hem amatör hemde profesyonel olarak spor yapan bayanların antreman esnasında kullanabilmeleri için özel olarak üretilmiş sporcu sütyeni modellerini her spor yaptığınızda mutlaka kullanmalısınız. Çünkü spor yaparken göğsünüzün üzerine binen basınç artar ve bu basınç, göğsün kendi ağırlığı ile memenizdeki yağ dokusuna zamanla zarar verebilmektedir. Bu da zamanla göğüslerinizin sarkmasına, göğüs ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Bu yüzden spor çantanızda, kalın askılı ve kaliteli bir kaç sporcu sütyeni bulundurmanızda fayda var.

Büstiyer; Büstiyer sütyenler ile hem göğüslerinizin daha toplu ve dik görünmesini sağlayıp hem de belinizin daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Büstiyer modelleri, göğsünüzün alt kısmından destekleyerek göğüslerinizin daha dik görünmesini sağlar. Sütyenin alt tarafından itibaren extra bel bölümü ile de bel ve karın bölgeniz daha ince görünür. Büstiyer korse modellerini tercih ederek karın ve bel bölgenizin çok daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

Silikon sütyen; Sütyen askısı ve kopçası olmayan silikon sütyenler, göğsünüze yapıştırılarak kullanılmaktadır. Bu yüzden özellikle bu sütyen çeşitlerini satın alırken kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü yapışkan bölümü direk teninize temas etmektedir. Yapışkanlı olduğu için silikon sütyenle bir kaç kullanım için uygundur. Kullanım sonucu yapışkan kısmı fonksiyonunu kaybetmektedir. Sadece özel günlerde, özel kıyafetleriniz ile ve kısa süreli kullanım için uygundur.

Hafifeal.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir